V obchodech se denně setkáváme s čárovými kódy, kterými je každé zboží označené, ať už jde o čokoládu nebo knihu. Čárový kód je nejčastější forma kódu EAN-13 (European Articel Number), který označuje zboží. Jak takový kód získat, kde ho potřebujete a jak ho nastavíte v Mergadu, si povíme v tomto článku.
S Mergadem vašemu nastavíte EAN kódy automatizovaně a hromadně. Vyzkoušejte ho zdarma na 30 dní. Níže v textu najdete přehledný návod.
Co je EAN a jak ho získat?
E‑shopy pro svoje fungování EAN jako takový nutně nepotřebují. To se ale mění ve chvíli, kdy inzerují na srovnávačích zboží. Jeho úlohou je unikátně označovat daný druh zboží. E‑shopy ho obvykle dostávají spolu s ostatními informacemi od svých dodavatelů.
Pokud chcete EAN získat, zaregistrujte se do systému GS1, který obsahuje mezinárodně platné standardy pro automatickou identifikaci a přenos informací o identifikovaných položkách, službách nebo objektech. Tyto standardy umožňují technologiím automatický sběr dat a komunikací.
V ČR EANy za jednorázovou cenu získáte také například od firmy Barcodes.
Kdy je EAN povinný a kdy doporučený?
Díky EANu vás internetové vyhledávače automaticky posunou o několik tříd směrem nahoru. Jak je to u srovnávačů cen? Všeobeceně se dá říct, že kód EAN pomáhá k lepšímu párování do produktových karet. Heureka má povinný tag EAN v kategoriích Knihy, Učebnice, Mapy a průvodci, Filmy, Hudba a Komiksy. Jinak není povinný, ale pomáhá k rychlejšímu napárování do kategorií.
Zboží.cz uvádí, že automatické párování produktů do kategorie probíhá podle názvu produktu, EANu, jména výrobce, produktového čísla a ceny produktu. Pokud nabídka neobsahuje EAN kód, je vyžadovaná minimálně 90% shoda názvu nabídky s produktem na Zboží.cz. V opačném případě postačuje 40% shoda. Pokud máte k produktu správný EAN kód, můžete ho zaslat na e‑mail zbozi@firma.seznam.cz. Po ověření správnosti ho zaevidují k jejich produktu.
Google Nákupy zavedli od 16. května 2016 povinnost kódu EAN (resp. GTIN — číslo zakódované v EAN). Pokud vaše zboží toto označení nemá, je nutné vložit informaci o tom do feedu. Návod, jak toto udělat v Mergadu najdete tady.
Pricemania.sk EAN povinný nemá, ale na svých stránkách ve specifikaci XML feedu ho doporučuje. Kód pomůže k rychlejšímu a kvalitnějšímu spárování feedu a zařazení vašeho zboží. Pricemania.sk upozorňuje, abyste uváděli poze oficiální kódy zboží a ne jejich interní čísla.
Najnakup.sk taktéž nemá EAN povinný, ale doporučuje jeho používání, prorože umožní zařazení vaší nabídky do katalogu produktu. Dejte si však pozor, abyste stejný kód nepoužili u více produktů v XML feedu, v takovém případě by byl ignorován.
Jak nastavit EAN v Mergadu
Jak v Mergadu doplnit chybějící EAN?
1) Manuální úpravou
Na stránce Produkty stačí kliknout na ikonku tužky na řádku s elementem EAN (na pravé straně stránky, tedy u výstupních hodnot) a hodnotu zeditovat a pak uložit. Tento úkon vám urychlí klávesové zkratky.
Pokud by element EAN nebyl u výstupních hodnot viditelný (prázdné elementy se obvykle nezobrazují, aby výpis elementů nebyl zbytečně dlouhý), je možné si předem naplnit _nějakou_ hodnotu do elementu EAN přepisovacím pravidlem. Přidáte ji produktům, kde EAN chybí, a tuto hodnotu pak snadno dokážete editovat pomocí manuálních změn a konkrétních kódů EAN.
2) Importem CSV souboru
Stačí si připravit CSV soubor, kde budou jen dva sloupce, např. ITEM_ID (nebo jiný identifikátor produktu) a ve druhém sloupci EAN kódy. Takový CSV soubor lze potom v Mergadu uploadovat v rámci pravidla Import datového souboru. V pravidlu můžete případně nastavit, že budete mít soubor na URL adrese, např. v Google tabulkách, a průběžně tam můžete EANy doplňovat.
3) Přepisovacím pravidlem
Přepisovacích pravidel je v Mergadu několik typů. Na hromadné nastavení EANu nejlépe využijete Hromadné přepisování dle hodnot, kdy lze na levé straně pravidla vybrat element, podle kterého identifikujeme konkrétní produkt (např. ITEM_ID či jiný identifikátor) a na pravé straně pravidla budeme nastavovat element EAN, a tedy konkrétní EAN kódy pro jednotlivé produkty.
Jak si v Mergadu vyfiltrovat produkty, které mají EAN ve špatné hodnotě?
- Zkontrolujte, jestli je váš EAN správně dlouhý. Obvykle má EAN 8 nebo 12 – 14 znaků. Produkty, které tento počet znaků nemají, vyhledáte pomocí následujícího regulárního výrazu: ^(\d{8}|\d{12,14})$.
- Zjistěte, jakou jinou hodnotu než výše uvedenou EAN obsahuje, a tu pak opravte přímo v e‑shopu.
- Pokud je hodnota EAN uvedena na jiném místě ve feedu, můžete ji do elementu EAN vepsat pomocí pravidla Najít a nahradit.
Jak v Mergadu zjistit, jestli není nějaký EAN duplicitní?
Zbožové srovnávače vám mohou zastavit inzerci z různých důvodů. Jedním z těch častých je výskyt duplicitních hodnot ve feedu. Pomocí tohoto návodu je v Mergadu dokážete snadno najít a odstranit. O tomto úkonu jsme se rozepsali na našem diskuzním fóru.
Ošetřete správné používání EANů v inzerci s Mergadem. Vyzkoušejte ho zdarma na 30 dní a zjistěte, co dalšího v něm hromadně a přehledně nastavíte.